1      TESİSİN TANITIMI

Aspendos Suites apart otel  24 .08.2016  tarihinde Altınkum mahallesinde kurulan güzide bir apart oteldir. Denize yakın bir mesafededir, Apart otel tek  bina olup, 20 odadan  odası mevcut bir aile dostudur. Aile sıcaklığında konforlu bir tesistir. Aspendos suites apartın tüm odaları seçkin misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak için özel olarak tasarlanmış ve donatılmıştır.

Tarihe yolculuk  'da yer alan otel, Akdeniz'in tüm derin kültürel mirasının ortasında yer almaktadır. Aspendos Suites  misafirlerine tatillerinde sürekli hatırlayacakları tarihi mekanlara  yakınlığı ile anlılar bırakacaktır. Tarih kültür mirası kale içine cok yakın olup, dünyaca ünlü Konyaaltı sahiline oldukça yakındır. Ayrıca Aspendos, Termosssos, perge antik kenti, Demre Myra antik kenti, St Nicholas kilisesi ( noel baba ), gibi mekanlara oldukça yakın ve ulaşım imkanları sunmaktadır. Aracıyla gelen konuklar için ücretsiz otopark mevcuttur

2      ORGANİZASYON ŞEMASI

…………………………………………………………

3      VİZYONUMUZ VE MİSYONUMUZ

Vizyonumuz: Bölgemizin en iyi otellerinden biri olarak,  çevreye , doğaya saygılı, insan odaklı, müşteri deneyimini eşşiz kılan  ve tarihi değerlerimizi koruyan eşşiz konaklama hizmeti gerçekleştirmek

Misyonumuz:   Çevreye Çalışana ve insana saygılı, hukuka, ekonomik ve ahlaki ilkelere bağlı, çevreye duyarlı bir otel olarak , misafirlerin ,çalışanların  ve diğer ilgili tarafların beklentilerini en üst seviyede karşılamak

4      SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POLİTİKASI

ASPENDOS SUITES OTEL olarak turizm sektöründe sürdürülebilir bir turizm gayesi ile,

Doğal kaynakların korunması, çevre dostu uygulamaların hayata geçirilmesi, yerel topluluklara katkı sağlama ve çalışanlarımızın sürdürülebilir turizm konusunda bilinçlendirilmesi dikkat çektiğimiz noktalardır.

Tüm çalışanlarımız ile birlikte misafir memnuniyetini her şeyin üzerinde tutmak hedefimizdir. Çevre bilinci ve sürdürülebilirlik çalışmalarımızın bizim iç müşterimiz olan personelimiz, misafirlerimiz, tedarikçiler ve yetkili merciilerle işbirliği yaparak çevrenin korunması, atıkların azaltılarak dünyanın tüketim ivmesine indirgemek, daha temiz bir çevre, daha az hava kirliliği ve sağlıklı nesiller için daha temiz bir çevre bırakmaya özen gösterir, süreçlerimizde sürekli iyileşmeyi sağlamaktayız.

Tüm ürün ve hizmet süreçlerinde yasal gerekliliklere uymaktadır.

Misafirlerimizin memnuniyeti her şeyden önce gelir. Tüm misafir şikâyetlerini takip etmek, şikâyetleri çözümlemek ve misafirlerimizi bu konuda bilgilendirerek krizi fırsata dönüştürmek öncelikli değerlerimizdir.

Sadece misafirlerimiz değil, çalışanlarımızı da memnun etmek ve eğitimlerle sürekli iyileştirme yapmaktayız. Çalışanlarımızın eğitimi, insan haklarının korunması ve din, dil, ırk gözetilmeden eşit haklardan faydalanması vazgeçilmez kuralımızdır.

 

Enerji ve su kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmak ve enerji –su verimliliği konusunda sürekli iyileştirmeyi ilke edinmiştir.

Kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanarak çevre kirliliğini önlenmek ve doğayı korumak, atıklarımızın miktarını azaltmak, geri dönüşümü sağlamak veya zararsız hale getirmek ana hedeflerimizdendir. Atık su güvenli bir şekilde çevreye ve bölge halkına olumsuz bir etki yapmadan bertaraf edilmektedir.

Hijyen kurallarına uygun işlem yapmakta ve sürekli iyileştirme adına faaliyetler yapmak prensiplerimizdendir.

Satınalma Uygulamaları Yerel ekonomiye olan katkımızı desteklemekteyiz ve mümkün mertebe yerel esnaflalar çalışılmaktadır. Sürdürülebilir turizm için, daha az enerji, su, atık üreten, çevre dostu satınalma yaparız. Bu ilkeler ışığında ulusal ve uluslararası pazarda rekabet eden işletmemiz her zaman lider olabilmek için gereken kararlığı göstermekte, sürekli geliştirmekte ve kaynakları sağlamaktadır. Paydaşlarımız beklenti ve gereksinimlerini çok iyi tespit ederek, en uygun maliyet ile rakiplerimizden daha iyi hizmet vermek için çalışırız.

 

5      SU TÜKETİMİ

Su kaynaklarımızın sınırsız olmadığının bilinci ile otelimiz suyu tasarruflu kullanmak için aşağıdaki faaliyetleri yapmış, su israfını önlemek için çalışanlar, misafirler ve ilgili diğer taraflarla iş birliği içinde çalışmaktadır.

·       Su tüketimini azaltmak amacıyla su tasarrufu sağlayan ekipmanlar kullanmaktayız.

·       Konuklarımızın odalarına su tasarrufuna dikkat çeken “Çevre -Havlu-Çarşaf Kartı” yerleştiriyoruz.  Ayrıca çevre kartı koymaktayız Bu kartta, su tüketiminin azaltılması için havluların ve çarşafların sürekli olarak değişmediği misafirin isteğine bağlı olarak değiştirildiğine dair bilgi veriyoruz

·       Tüm konuk odalarımızda ve genel alan armatürlerine taktığımız hava karışımlı perlatörler ile su akışını azalttık.

·       Perlatörlerin bakımı ve kireç temizliği düzenli yapıyoruz.

·       Tüm oda ve genel alan lavabo muslukları su akış hızı 5 lt’yi, duşlarda 8 lt’yi aşmayacak şekilde ayarladık.

·       Misafir tuvaletlerinde tasarruflu ve/veya ikili sifon sistemi kullanmaktayız, böylece her kullanımda su tüketimi azaltılmaktadır.

·       Çalışanlarımıza suyun tasarruflu kullanılması ve su kaçaklarının bildirilmesi konusunda eğitimler vermekteyiz.

·       Genel kullanım alanlarındaki tuvaletlerde perlatörlü musluklar bulunmaktadır.

·       Ayrıca sulama sistemimiz su kayıplarını önleyecek olan sulama zamanlarına ayarlı otomatik timer sistemi ile yapılmaktadır.

·       Otel peyzajında iklime iyi uyum sağlamış minimum sulama gerektiren yerel bitkileri tercih ediyoruz.

·       Otelimizdeki su tüketimimizi bölgesel olarak günlük, aylık, yıllık olarak takip ediyoruz ve kişi başı su tüketimlerini hesaplıyoruz.

·       Tesisimiz  atık suları, atık sular deşarj yönetmeliğine uygun olarak yerel idaremizin kanalizasyon sistemine bağlıdır. Ruhsatlıdır.

6      ELEKTRİK VE ENERJİ TÜKETİMİ

Sürdürülebilirlikle ilgili en önemli adımlardan biri enerji verimliliğini sağlamaktır. Öncelikle enerji kullanımı ölçülerek sorunlar belirlenmeli ve olası tasarruf alanları tespit edilmelidir. Düşük enerji tüketimli ekipmanlar ve sistemler tercih edilmelidir. Otomasyon yönetimi ve izleme kaynakları kullanarak uzun vadeli iyileşme sağlanmalıdır. Bakım, gözetim ve izleme yoluyla enerji tasarrufları sürekli analiz edilmektedir.

 

·       Enerji verimliliği yüksek makine ve ekipman kullanarak tüketilen enerjiyi azaltmayı sağlamaya çalışıyoruz.Yeni alınan her makinenin enerji tüketiminin az olmasını gözeterek satın alımı gerçekleştiriyoruz

·       Genel kullanım alanlarında sensörlü aydınlatmalar kullanıyoruz.

·       Otelimiz genelinde ve konuk odalarımızda kullandığımız aydınlatmaların led aydınlatmadır. Böylece aynı değerdeki aydınlatma miktarını daha az elektrik tüketerek vermekteyiz

·       Elektrik kullanan ekipmanlarımızın bakımını düzenli yapmaktayız böylece daha verimli çalışmaktadırlar.

·       Otelimiz camlarının çift cam olmasını sağlayarak enerji verimini arttırmaktayız

·       Enerjiyi verimli kullanma, enerji tasarrufu hakkında tüm çalışanlarımıza düzenli olarak eğitim vermekteyiz

·       Otelimizin bahçe aydınlatması ve genel aydınlatması güneş ışığına duyarlıdır ve timer sistemi ile çalıaşmaktadır.

·       Otelimizde tüketilen enerjiyi gün, ay, yıl olarak izliyor ve ölçüyoruz.

7      ATIK YÖNETİMİ

Sürdürülebilir turizmi desteklemek, ekonomiye katkıda bulunmak, israfı önlemek, çevreyi korumak, kirliliği önlemek, halkın duyarlılığını arttırmak, çevre dostu yaşam tarzını benimseterek geleceğimize katkı sunmak için “Sıfır Atık” diyerek otellerimizde tüm operasyonel departmanlarda bir dizi atık azaltma programı yürütmekteyiz.

·       Atıklarımızdan tehlikeli atıklara özellikle dikkat ederek geri dönüşüm ve uygun bertaraf için ayrıştırıyor ve lisanslı firmalar aracılığı ile taşınıp bertaraf edilmesini sağlıyoruz.

·       Atıkların geri dönüşümü, azaltılması, ayrıştırılması ile alakalı çalışanlarımıza sürekli eğitimler veriyoruz.

·       Bahçe bakımından çıkan bitki, çim, dal atıklarımızı ayrı depolayarak, tekrar toprağa kazandırmak için Belediyenin belirlediği alanlara gönderiyoruz.

·       Küçük ambalajlı gıdalar yerinde, doldurulabilir ambalajlı, büyük ebatlı gıdalar,kimyasallar ,içecekler satın almaya önem gösteriyoruz

·       Kağıtları arkalı önlü kullanıyoruz gerekmedikçe çıktı almayıp dijital ortamda depoluyoruz.

·       Küçük ambalajlı içecekler yerine ;depozitolu şişeli , premix, postmix içecekleri satın almada tercih ediyoruz

·       Konuk odalarımızda buklet çeşitliliğimizi korurken tüketimi ve atık azaltımını sağlamak amacı ile “iste gelsin” kartları ile buklet hizmeti veriyoruz.

·       Konuk odalarımızda, genel kullanım alanlarımızda refill sistemli sabun, şampuan kullanıyoruz.

·       Kullandığımız sabun, dezenfektan ve kağıt dispenserleri sensörlü dozajlı olup tüketimi sınırlandırmaktadır. Atık azaltımına katkı sağlamaktadır.

·       Kağıt atık kullanımını azaltmak için mail imzalarımıza uyarı yazıları koyduk ayrıca ofislerde kullanılan kağıtların arkalı önlü kullanımını sağlamaktayız

·       Otel genelinde tüm departmanlarımızda atıkların ayrışımının yapılması için gerekli düzenlemeleri yaptık, Sıfır Atık yönetmeliğine uygun renklerle ayrışım kovaları, poşetleri vb. sağladık

8      KİMYASAL TÜKETİMİ

Kimyasallar, hayatımızı kolaylaştırmak için kullandığımızı ancak çevreye zararlı etkileri de mevcuttur. Bu nedenle otelimizde kimyasalların kullanımının yönetimi yapılmaktadır.

·       Çevreye zarar vermeyen veya en az zarar veren kimyasallar kullanılmaktadır.

·       Kullanılan tüm kimyasalların MSDS’leri alınıp ona göre depolama, taşıma, kullanım ve bertaraf yöntemi tespit edilmektedir.

·        Kimyasal alınan tedarikçilerin çevreye duyarlılık belgeleri, kimyasalların ise Eco sertifikaları  temin edilir.

·       Temizlik yaparken doğal ürünler tercih edilmeye çalışılır. Suyun basıncından sıcaklığından vs de faydalanarak kimyasal tüketimini azaltırız

·       Tesisimiz genelde kullanılmakta olan deterjan, dezenfektanlar ve kimyasallar çevre (doğa) ve insan sağlığına zarar vermeyen türdendir.

·       Bahçemiz için kullanılan ilaçlar ve gübrelerin organik olmasına özen gösterilmektedir. Tüm bahçe uygulamalarında, muadil organik ürün var ise birincil olarak tercih ederiz

·       Bahçedeki gübrenin sürekli atılanı değil uzun süre etkili olan yavaş salınımlı gübre olmasına dikkat ederiz

·       Tüm yüzme havuzlarımızda otomatik dozajlama sistemi mevcuttur.

·       Kimyasal depolarımızda ve kimyasal bulunan alanlarda taşma havuzu veya taşma tavası mevcuttur.

·       Kimyasal taşımalarımız ve bakımlarımız da sızma ve dökülmeye karşı önlem alınarak yapılmaktadır

·       Kimyasalların güvenli bir şekilde bertaraf edilmesi için ilgili firmalarla çalışarak kimyasal atıkların takibini yapıyoruz

·       Kimyasal kullanım miktarlarımızı kontrol ediyor, boşa ve yanlış kimyasal kullanımını engellemek için personel eğitimleri veriyoruz.

·       HK’da formülatörlü kimyasallar kullanarak kimyasal tüketimini ve atık üretimini azaltıyoruz.

9      YEREL ÇEVRENİN KORUNMASI VE KÜLTÜREL MİRAS

Turizmin yoğunluğu, destinasyonumuzda insan nüfusunun artması ile şehrimiz önemli dönüşümlerle karşı karşıya kalacaktır Buna bağlı olarak çevresel kaybın ve kültürel asimilasyonun yaşanacağı, kültürel mirasın da yok olmaya yüz tutacağı bir durum oluşacaktır.

Otelimizin başarısı, bölgelerimizi şekillendiren ve yaşayan kültürle, geleneklerle ve insanlarla doğrudan ilgilidir. Bu sosyal yönlere saygı duymak ve değer vermek, çalışma arkadaşlarımız ve konuklarımız tarafından öğrenilmesine katkı sunmak önceliklerimiz arasındadır. Turizmin destinasyona getirdiği faydalardan, tüm nüfusun yararlanmasını istiyoruz. Bunun için çevremizdeki kültürel mirasımızı tüm misafirlerimize tanıtabilmek adına,

§  web sitemiz,

§  info kanalımız,

§  görsel tabelalarımız,

§  ve çalışanlarımız, aracılığı ile

bölgesel bilgileri, kültürel miraslarımızı, milli parklarımızı, nesli tehlikede olan bitki ve hayvanlarımızı paylaşmaktayız.

Destinasyonumuzdaki görülemeye değer alanlara nasıl gidilir, orada nasıl davranılır gibi bilgiler konuklarımıza ulaştırılmaktadır.

Ayrıca turizmin çevremize verdiği zararların da en aza indirilmesi için çalışanlarımızı bilgilendirmekteyiz, yerel halkı desteklemekteyiz, Kültürel mirası, milli değerleri, kültürel değerleri misafirlere iletmekteyiz. Bölgemizin sürdürülebilir turizmini desteklemek için yerel idarelerle ve halka iletişimi koparmamaktayız ve onların desteklerini görüşlerini sürekli almaktayız. Yerel satın almayı desteklemekte yerel girişimcilere gerekli yardımları sağlamaktayız ve bölgemizin kalkınmasına destek olmaktayız

·       Kentimizin doğal güzellikleri ve kültürel mirasının tanıtılması için otelimiz dekorasyon objelerinde bu güzellikleri kullandığımız köşemiz mevcuttur.

·       Ayrıca doğal güzelliklerimiz ve kültürel mirasımızı, kentimizi tanıtan broşürler resepsiyonda misafirin dikkatine sunulmuştur.

·       Otelimizde konuklarımızın memnun olması otelimizin önceliğidir. Bu nedenle misafirlerimizin talep beklenti şikayet ve memnuniyeti otelimiz tarafından sürekli takip edilmektedir. İlgili departmanlarla iletişime geçilerek sürekli iyileştirilmekte taleplerine karşılık verilmektedir.

·       Misafir memnuniyet ölçümleri anketler aracılığı ile Web sitesi üzerinden ve Google yorumları üzerinden takip edilmekte ve ölçülmektedir.

10   ERİŞEBİLİRLİK

Otelimiz, herkes için erişim felsefesini benimsemiş olup her geçen yıl kendisini daha erişilebilir olmaya adamıştır. Özel durumlu misafirlerimizi için otelimiz erişilebilirliği ;

Bedensel Engelli Misafirlerimiz için erişebilir Olanaklarımız

·       Otel girişimizdeki ve otel içerisinde engelli rampalarımız bulunması

·       Genel alanlarda kot farkı bulunmaması.

·       Uygun odalarımızın ve asansörümüzün olması

·       Havuza erişiminin olması

·       Görme engelli misafirlerimiz için;

·       Asansörümüzün Braille alfabeli ve sesli uyarı sistemli olması

·       Tesis girişinden resepsiyona kadar olan alanlarda kabartmalı yolların olması

11   HEDEFLERİMİZ VE GEREÇEKLEŞEN DEĞERLERİMİZ

Yerel Tedarikçi oranımız                     :%90

Çevre sertifikalı tedarikçi oranımız: % 90

A4 Kâğıt tüketim hedefimiz               : %20

Plastik tüketim hedefimiz                  :0,70

Organik Atık tüketim hedefimiz      :0,70

Kağıt Atık tüketim hedefimiz            :0,70

Elektrik tüketimi hedefimiz               :74,59